« My reaction to Netscape paying $1,000 for digg users. | Main | A site is (re)born! »

Comments

Dustin

Most of the new changes are great.

However requiring a clip to be 2000 characters to be popped is a step backwards. The people who are using your service make efforts to reduce the amount of information to what's relevant to get a point across. Making it so users have to reduce the clip even further is causing the content in the clip to often times be incomplete or worse ... incoherent.

In some cases, because of how Clipmarks dissects the DOM, it can't be helped that a clip includes more than 2000 characters.

For example:
http://www.stetson.edu/~efriedma/numbers.html

Here's the clipmark to it:
http://clipmarks.com/clipmark/96909C69-4985-412A-B077-0EE1AE12C331/

Furthermore, the comments should be expanded to allow for more robust dialogs.

One of the reasons that I use Clipmarks is that it allows me to easily take chunks out of a sourced piece of content, and then frame it around a talking point in the comments. Having 2000 character per comment severely reduces my ability to discuss serious topics.

I'd really like to see Clipmarks become a way to syndicate content from an original new sources that doesn't have a forum attached to it.

I understand the current direction for Clipmarks is to focus on compartmentalizing information to allow people to quickly see the high-level happenings on numerous fronts, but expanding clipmarks to be a way to discuss specific parts of an original source, while still referencing the original, is also just as useful (if not a more useful) service.

Thanks for reading.

Scott-O-Rama

The 2000 character limit is seriously annoying. In the end, I think it will limit the attractiveness of your site.

Please reconsider it.

skwirlinator

Hi guys, Great job on the site revisions. I went dark for awhile and the reason was because noone seemed to be interested in discussing my clips. I believe this is just a fluke as I'm public now and there are discussions happening regularly.
Take heed to Dustin's comment because he has effectively explained 70% of the reason I use clipmarks. My only disagreement is on the cliplimit of 2000. Since I don't care if my clip is popular you can set it to 100 and it won't matter to me. If I read a clip that is over the limit I just psuedoPop or VirtualPop it and the clipper knows I like it.
I don't even use the sort by popular feature. I LOVE the sort by comment feature. I want to discuss the sites not just look at them and be on to the next.
It would be nice if there was some way to tell if a clipper is currently on the site. Too bad there can't be a live chat like some of the game sites out there. I would love to speak real-time with you guys!
Anyway, Nice looking site, plenty of new clippers and some really great content. Love the designs and changes and you guys take care. Now, If your head pops when you walk thru a doorway, I didn't do it!

ghiberti

Love the new look of the site (particularly the navigation through clips 1 at a time) - also fully support the 2000 char limit to render poppable - this just reinforces what I think EricW was advocating recently.

duyq kclhju

plqumi glonkiy qyiocw usjd ejzyh nwpgoh oztnqf

Alkalfamace

Ich brauche eure hilfe! schaut euch mal diese seite an :)

Wir sollten dem armen kerl unter die arme greifen!

Man sieht seine nackte ex-freundin, also nicht klicken wenn ihr unter 18 seid. :)

klickt hier:
http://www.racheistsuess.net/_kzbzp

Jeopaypaxtats

Individualized Medicine Consulting http://www.interiorsolutions.org/ - cheap generic ambien Ambien can also be taken as a muscle relaxant or anti-convulsant. http://www.interiorsolutions.org/ - cheap ambien without prescription

Haindygaind

Apple Store Drug http://www.viahotelsdublin.com/ - celexa price When a certain person is suffering from depression and considering taking Celexa. http://www.viahotelsdublin.com/ - buy citalopram online

JedStoovegelo

Cool site http://parentaltube.com - Xxx Tube, Brazilian Porn, Amateur Tube, Hardcore Tube and othe.

MymnmypeFer

Hi there
On-line pharmacy,offering online-prescription medication
buy discount :)
and more. Buy from internet,drugius without prescription,at affordable discount prices.Order pill here now!
Bye !!
------------------------------------
http://online.shop-natural.me

Rhydayhaith

Hosting - to udostępnianie przez dostawcę usługi internetowej zapasów serwerowni. Jeszcze precyzyjniej ujmując polega to na "zarezerwowaniu" daniu do dyspozycji danej pojemności dysku twardego, na której można gromadzić pliki tworzące istote stron internetowych i bądź udzielenie powierzchni dysku jak miejsca dla plików "leżących" w skrzynce mailowej. Inna odmiana hostingu to udzielenie znacznych rozmiarów dysku, a nawet całego serwera bądź kilku - jako namacalnego nośnika dla dużego serwisu internetowego, portalu, grupy dyskusyjnej i innych. W każdej z nich chodzi o udzielenie fizycznego miejsca (dysku lub dysków twardych) dla pomieszczenia rozlicznych postaci danych osiągalnych przez Net.Masa usług hosting jest płatnych. Dlatego nie chcemy Cię oszukiwać. Nasze usługi hostingteż są płatne, z jedną tylko różnicą, nasze usługi hosting są jednymi z najbardziej opłacalnych w sieci. Dajemy w ofercie hosting na najwyższym poziomie, po najmniejszej możliwej cenie. Przekonaj się sam i sprawdź naszą jakość! Inwitujemy na portal. Nasze usługi hostingteż są niedarmowe, z jedną tylko różnicą, nasze usługi hosting są jednymi z najbardziej opłacalnych w globalnej siecie Nie możesz uwierzyć? Przekonaj się Jeśli tak to już teraz zajrzyjwstąp na naszą witrynę i przekonaj się o przwdzie tego tekstu Nasze usługi hosting oferują najbardziej solidną jakość w niedużej cenie. Nie będziesz musiał wypłcać dużych pieniędzy za usługi hosting. Dajemy w ofercie wiele rabatów i promocji wyjątkowo dla stałych, ale i też dla nieznanych jeszcze kontrahentów. Zajrzyj niezwłocznie na naszą witrynę. Sprawdź ile masz możliwość oszczędzić z nami.

bidoZebooli

Hosting - to użyczanie przez dostawcę usługi internetowej zasobów serwerowni. Jeszcze dokładniej ujmując polega to na "zarezerwowaniu" oddaniu do użytkowania danej objętości dysku twardego, na której można składować pliki tworzące tekst stron WWW i lub udostępnienie przestrzeni dysku jak położenia dla plików "leżących" w skrzynce mailowej. Inna odmiana hostingu to udostępnienie dużych rozmiarów dysku, a nawet kompletnego serwera czy też kilku - jako materialnego nośnika dla dużego serwisu internetowego, portalu, grupy dyskusyjnej i innych. W każdej z nich chodzi o udzielenie fizycznego położenia (dysku lub dysków twardych) dla zmieszczenia wielorakich postaci danych osiągalnych przez Net.Ogrom usług hosting jest płatnych. Więc dlatego nie chcemy Cię okłamywać. Nasze usługi hostingteż są odpłatne, z jedną tylko różnicą, nasze usługi hosting są jednymi z najbardziej opłacalnych w sieci. Oferujemy hosting na najlepszym poziomie, po najmniejszej możliwej cenie. Przekonaj się sam i wypróbuj naszą jakość! Inwitujemy na stronę internetową. Nasze usługi hostingtakże są niedarmowe, z jedną tylko różnicą, nasze usługi hosting są jednymi z najbardziej opłacalnych w globalnej siecie Nie możesz w to dowierzyć, czy kwestionujesz jeszcze słuszność tego, co tu jest napisane? Jeżeli tak to już teraz zajrzyjwstąp na naszą witrynę i nabierz przekonania o przwdzie tego wpisu Nasze usługi hosting oferują najbardziej solidną jakość w najmniejszej cenie. Nie będziesz musiał płacić dużych sum za usługi hosting. Jeżeli wejdziesz pierwszy raz na naszą witrynę, odpowiemy Ci na wszystkie pytania. W naszej ofercie odszukasz ogrom opłacalnych zniżek dla nowoprzybyłych gości. Jak tymczasem jesteś naszym stałym klientem, bądź pewien, że będziesz miał możliwość skorzystać z niespotykanych nigdzie indziej okazji. Zajrzyj koniecznie na naszą witrynę. Sprawdź ile jesteś w stanie oszczędzić z nami.
Hosting

PieveEconBeni

Angry Birds

maislarie

gadżety reklamowe
Jaki jest najbardziej skuteczny rodzaj rekomendowania swojej organizacji? W jaki sposób podnieść liczbę nabywców i co za tym idzie zyski w swojej organizacji. Odpowiedź jest wprost, miałka. Reklama. Sprowadza ona ponadprzeciętne korzyści dla naszego biznesu. Wywołuje, że nasza marka jest rozpoznawalna, ludzie są świadomi jej bycia, oznacza to ilość przypuszczalnych interesantów nieprzerwanie rośnie. Jest tymczasem masa form reklamy. Promocja telewizyjna, tak zwany migawka reklamowa, marketing w radiu, w gazecie itd. Pragnąłbym Ci lecz zilustrować równie efektywną reklamę którą jest reklama telewizyjna, a mianowicie gadżety reklamowe. Jest tu przemówienie o wszystkich obiektach użytku rutynowego, jak garnuszki, długopisy, zabawki, koszulki, na których możesz rozmieszczać logotyp własnej instytucji. Tenże sam się przekonaj w jaki sposób to funkcjonuje i pomyśl przez sekundę. Idziesz jezdnią w latko i mijają Cię ludzie w wytwornym podkoszulku z logiem Twojej firmy. Czy to nie szampańska i praktycznie darmowa forma reklamy? Otóż to! Ludziska poprzez stosowanie produktów, których standardowo i tak będą używać, polecają Twoją organizację, sprawiając, iż inni rozpoczynają się nią interesować. Inwitujemy na naszą stronę internetową, na jakiej wyszperasz całą oferowaną przez nas ofertę i zaznajomisz się z naszymi małymi cenami. Gwarantuję Ci, że pozytywy jakie zdoła uzyskać Twoja spółka wielokrotnie przekraczają poniesione koszty.

Creeftfouri

Our company has years of experience producing fake passports and other identity documents. We use high quality equipment and materials to produce counterfeit passports. All secret features of real passports are carefully duplicated for our falsified documents.

To get further more detailed information about our high quality fake passports/driving licenses/id cards please visit our website:

http://www.falsedocuments.cc /ht tp:/ /w ww.falsedocuments .cc


To order our fake documents please send your enquiries to our E-mail:


General support: [email protected]


Technical support: [email protected]


http://falsedocuments.cc/inside/pp-uk-open-big.jpg
http://falsedocuments.cc/inside/pp-br-open-big.jpg

-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-(Key words)-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=
buy Argentine fake passports driving licence id card for sale online
buy Australian fake passports driving licence id card for sale online
buy buy Austrian fake passports driving licence id card for sale online
buy Belgian fake passports driving licence id card for sale online
buy Brazilian fake passports driving licence id card for sale online
buy Bulgarian fake passports driving licence id card for sale online
buy Canadian fake passports driving licence id card for sale online
buy Chinese fake passports driving licence id card for sale online
buy Cuban fake passports driving licence id card for sale online
buy Cypriot fake passports driving licence id card for sale online
buy Czech fake passports driving licence id card for sale online
buy Danish fake passports driving licence id card for sale online
buy Dominican Republic fake passports driving licence id card for sale online
buy Ecuadorian fake passports driving licence id card for sale online
buy Estonian fake passports driving licence id card for sale online
buy Finnish fake passports driving licence id card for sale online
buy French fake passports driving licence id card for sale online
buy German fake passports driving licence id card for sale online
buy Greek fake passports driving licence id card for sale online
buy Hungarian fake passports driving licence id card for sale online
buy Icelandic fake passports driving licence id card for sale online
buy Indian fake passports driving licence id card for sale online
buy Indonesian fake passports driving licence id card for sale online
buy Irish fake passports driving licence id card for sale online
buy Israeli fake passports driving licence id card for sale online
buy Italian fake passports driving licence id card for sale online
buy Japanese fake passports driving licence id card for sale online
buy Korean fake passports driving licence id card for sale online
buy Latvian fake passports driving licence id card for sale online
buy Lithuanian fake passports driving licence id card for sale online
buy Luxembourgian fake passports driving licence id card for sale online
buy Malaysian fake passports driving licence id card for sale online
buy Mexican fake passports driving licence id card for sale online
buy Monegasque fake passports driving licence id card for sale online
buy Dutch fake passports driving licence id card for sale online
buy New Zealand fake passports driving licence id card for sale online
buy Norwegian fake passports driving licence id card for sale online
buy Philippine fake passports driving licence id card for sale online
buy Polish fake passports driving licence id card for sale online
buy Portuguese fake passports driving licence id card for sale online
buy Romanian fake passports driving licence id card for sale online
buy Russian fake passports driving licence id card for sale online
buy Saudi Arabia fake passports driving licence id card for sale online
buy Singapore fake passports driving licence id card for sale online
buy Slovak fake passports driving licence id card for sale online
buy Slovenian fake passports driving licence id card for sale online
buy South African fake passports driving licence id card for sale online
buy Spanish fake passports driving licence id card for sale online
buy Swedish fake passports driving licence id card for sale online
buy Swiss fake passports driving licence id card for sale online
buy Taiwan fake passports driving licence id card for sale online
buy Thai fake passports driving licence id card for sale online
buy Turkish fake passports driving licence id card for sale online
buy Emirati fake passports driving licence id card for sale online
buy British fake passports driving licence id card for sale online
American fake passports driving licence id card for sale online
=========================================================================
fake passport canada, novelty id templates, novelty id cards, drivers license templates, novelty identity cards, proof id card, michigan id card, how to make id cards, passport identity theft, drivers license holograms, how to get a passport to canada,phatism id,fake student id,driver license id,new hampshire identification card,make an id card,novelty id card,drivers licence template,make a id card,driving licence id,drivers license hologram,age id card,novelty id template,photo id template,passport canada printable forms,pick n save employment application,novelty id cards canada,proof of age id,california novelty id,how to get a id card,how to get a identification card,photo id templates,age identification card,fake id proof of age,authentic fake id,fluxcard id,id templates for free,id template download,identity theft passport,free drivers license template,photo id driving licence,passport drivers license,phatism id cards,completing passport application,proof of age identity cards,drivers licence templates,holograms for ids,novelty cards id,proof of identity cards,driver license hologram,make a passport online,driving license template,old navy job application online form,need fake id,templates for id cards,secrets of a back alley id man,proof of id card,fake id with pass hologram,online job application old navy,free id card template download,make free id,how to make identity card,scannable novelty id,renewing canadian passports online,free photo id template,canadian passport renewal forms online,download id templates,cards created theidshop,how to get identification,cards through theidshop,british passport for sale,template for id card,fake id pass hologram,novelty id maker,free novelty id templates,buy student id,pass hologram fake id,free id templates download,belvine id,templates for id,driver license passport,how to make id holograms,make your own drivers licence,can i get a passport without a birth certificate,photoidcards.com,novelty photo id,how to get identification card,how to get your id card,ca drivers license template,passport identification card,how to make birth certificates,birth certificate identification,how to make a student id card,picture id template,novelty student card,how to make a fake id easy,driving licence proof identity,buy id holograms,cards created through theidshop,fake college id templates

loatrialf

Our company has years of experience producing fake passports and other identity documents. We use high quality equipment and materials to produce counterfeit passports. All secret features of real passports are carefully duplicated for our falsified documents.

To get further more detailed information about our high quality fake passports/driving licenses/id cards please visit our website:

http://www.falsedocuments.cc /ht tp:/ /w ww.falsedocuments .cc


To order our fake documents please send your enquiries to our E-mail:


General support: [email protected]


Technical support: [email protected]


http://falsedocuments.cc/inside/pp-uk-open-big.jpg
http://falsedocuments.cc/inside/pp-br-open-big.jpg

-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-(Key words)-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=
false fake passports for sale of Afghanistan
false fake passports for sale of Albania
false fake passports for sale of Algeria
false fake passports for sale of Andorra
false fake passports for sale of Angola
false fake passports for sale of Antigua & Deps
false fake passports for sale of Argentina
false fake passports for sale of Armenia
false fake passports for sale of Australia
false fake passports for sale of Austria
false fake passports for sale of Azerbaijan
false fake passports for sale of Bahamas
false fake passports for sale of Bahrain
false fake passports for sale of Bangladesh
false fake passports for sale of Barbados
false fake passports for sale of Belarus
false fake passports for sale of Belgium
false fake passports for sale of Belize
false fake passports for sale of Benin
false fake passports for sale of Bhutan
false fake passports for sale of Bolivia
false fake passports for sale of Bosnia Herzegovina
false fake passports for sale of Botswana
false fake passports for sale of Brazil
false fake passports for sale of Brunei
false fake passports for sale of Bulgaria
false fake passports for sale of Burkina
false fake passports for sale of Burundi
false fake passports for sale of Cambodia
false fake passports for sale of Cameroon
false fake passports for sale of Canada
false fake passports for sale of Cape Verde
false fake passports for sale of Central African Rep
false fake passports for sale of Chad
false fake passports for sale of Chile
false fake passports for sale of China
false fake passports for sale of Colombia
false fake passports for sale of Comoros
false fake passports for sale of Congo
false fake passports for sale of Congo Democratic Rep
false fake passports for sale of Costa Rica
false fake passports for sale of Croatia
false fake passports for sale of Cuba
false fake passports for sale of Cyprus
false fake passports for sale of Czech Republic
false fake passports for sale of Denmark
false fake passports for sale of Djibouti
false fake passports for sale of Dominica
false fake passports for sale of Dominican Republic
false fake passports for sale of East Timor
false fake passports for sale of Ecuador
false fake passports for sale of Egypt
false fake passports for sale of El Salvador
false fake passports for sale of Equatorial Guinea
false fake passports for sale of Eritrea
false fake passports for sale of Estonia
false fake passports for sale of Ethiopia
false fake passports for sale of Fiji
false fake passports for sale of Finland
false fake passports for sale of France
false fake passports for sale of Gabon
false fake passports for sale of Gambia
false fake passports for sale of Georgia
false fake passports for sale of Germany
false fake passports for sale of Ghana
false fake passports for sale of Greece
false fake passports for sale of Grenada
false fake passports for sale of Guatemala
false fake passports for sale of Guinea
false fake passports for sale of Guinea-Bissau
false fake passports for sale of Guyana
false fake passports for sale of Haiti
false fake passports for sale of Honduras
false fake passports for sale of Hungary
false fake passports for sale of Iceland
false fake passports for sale of India
false fake passports for sale of Indonesia
false fake passports for sale of Iran
false fake passports for sale of Iraq
false fake passports for sale of Ireland Republic
false fake passports for sale of Israel
false fake passports for sale of Italy
false fake passports for sale of Ivory Coast
false fake passports for sale of Jamaica
false fake passports for sale of Japan
false fake passports for sale of Jordan
false fake passports for sale of Kazakhstan
false fake passports for sale of Kenya
false fake passports for sale of Kiribati
false fake passports for sale of Korea North
false fake passports for sale of Korea South
false fake passports for sale of Kosovo
false fake passports for sale of Kuwait
false fake passports for sale of Kyrgyzstan
false fake passports for sale of Laos
false fake passports for sale of Latvia
false fake passports for sale of Lebanon
false fake passports for sale of Lesotho
false fake passports for sale of Liberia
false fake passports for sale of Libya
false fake passports for sale of Liechtenstein
false fake passports for sale of Lithuania
false fake passports for sale of Luxembourg
false fake passports for sale of Macedonia
false fake passports for sale of Madagascar
false fake passports for sale of Malawi
false fake passports for sale of Malaysia
false fake passports for sale of Maldives
false fake passports for sale of Mali
false fake passports for sale of Malta
false fake passports for sale of Marshall Islands
false fake passports for sale of Mauritania
false fake passports for sale of Mauritius
false fake passports for sale of Mexico
false fake passports for sale of Micronesia
false fake passports for sale of Moldova
false fake passports for sale of Monaco
false fake passports for sale of Mongolia
false fake passports for sale of Montenegro
false fake passports for sale of Morocco
false fake passports for sale of Mozambique
false fake passports for sale of Myanmar, Burma
false fake passports for sale of Namibia
false fake passports for sale of Nauru
false fake passports for sale of Nepal
false fake passports for sale of Netherlands
false fake passports for sale of New Zealand
false fake passports for sale of Nicaragua
false fake passports for sale of Niger
false fake passports for sale of Nigeria
false fake passports for sale of Norway
false fake passports for sale of Oman
false fake passports for sale of Pakistan
false fake passports for sale of Palau
false fake passports for sale of Panama
false fake passports for sale of Papua New Guinea
false fake passports for sale of Paraguay
false fake passports for sale of Peru
false fake passports for sale of Philippines
false fake passports for sale of Poland
false fake passports for sale of Portugal
false fake passports for sale of Qatar
false fake passports for sale of Romania
false fake passports for sale of Russian Federation
false fake passports for sale of Rwanda
false fake passports for sale of St Kitts & Nevis
false fake passports for sale of St Lucia
false fake passports for sale of Saint Vincent & the Grenadines
false fake passports for sale of Samoa
false fake passports for sale of San Marino
false fake passports for sale of Sao Tome & Principe
false fake passports for sale of Saudi Arabia
false fake passports for sale of Senegal
false fake passports for sale of Serbia
false fake passports for sale of Seychelles
false fake passports for sale of Sierra Leone
false fake passports for sale of Singapore
false fake passports for sale of Slovakia
false fake passports for sale of Slovenia
false fake passports for sale of Solomon Islands
false fake passports for sale of Somalia
false fake passports for sale of South Africa
false fake passports for sale of Spain
false fake passports for sale of Sri Lanka
false fake passports for sale of Sudan
false fake passports for sale of Suriname
false fake passports for sale of Swaziland
false fake passports for sale of Sweden
false fake passports for sale of Switzerland
false fake passports for sale of Syria
false fake passports for sale of Taiwan
false fake passports for sale of Tajikistan
false fake passports for sale of Tanzania
false fake passports for sale of Thailand
false fake passports for sale of Togo
false fake passports for sale of Tonga
false fake passports for sale of Trinidad & Tobago
false fake passports for sale of Tunisia
false fake passports for sale of Turkey
false fake passports for sale of Turkmenistan
false fake passports for sale of Tuvalu
false fake passports for sale of Uganda
false fake passports for sale of Ukraine
false fake passports for sale of United Arab Emirates
false fake passports for sale of United Kingdom
false fake passports for sale of United States
false fake passports for sale of Uruguay
false fake passports for sale of Uzbekistan
false fake passports for sale of Vanuatu
false fake passports for sale of Vatican City
false fake passports for sale of Venezuela
false fake passports for sale of Vietnam
false fake passports for sale of Yemen
false fake passports for sale of Zambia
false fake passports for sale of Zimbabwe
=========================================================================
scannable novelty id,renewing canadian passports online,free photo id template,canadian passport renewal forms online,download id templates,cards created theidshop,how to get identification,cards through theidshop,british passport for sale,template for id card,fake id pass hologram,novelty id maker,free novelty id templates,buy student id,

The comments to this entry are closed.

Latest Clipmarks